.. عاشقانه داستان کوتاه کتاب آموزش دانلود عکس طنز عشق شعر - تخت جمشید ؛ مجموعه ایی فراتر از زمان خود 0کسب درآمد
 
عاشقانه داستان کوتاه کتاب آموزش دانلود عکس طنز عشق شعر
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کوروش جدیدی
تخت جمشید ؛ مجموعه ایی فراتر از زمان خود

بنای تاریخی تخت جمشید با وسعت ۱۳ هکتار مساحت یکی از عظیم ترین، باشکوه ترین و زیباترین مجموعه های تاریخی ایران و جهان است. این بنای مجلل در سال ۵۲۰ ق.م به فرمان داریوش اول ساخته شد. هدف وی این بود که پایتختی بی همتا در کشور خویش احداث کند، به این دلیل جلگه وسیع مرودشت را که در مرکز خاک ”پارس” واقع شده بود و پیشینه تاریخی بس کهن داشت انتخاب کرد و بر دامنه صخره کوه مهر (با نام دیگرِ رحمت) بنای تخت جمشید را احداث نمود.در زمان داریوش هخامنشی نخست صفه یا تختگاه های بلندی را آماده کردند و روی آن تالار آپادانا و پله های اصلی و کاخ تچرا را ساختند. پس از داریوش، پسرش خشایارشا تالار هدیش را بنا نمود و طرح احداث بنای تالار صد ستون را نیز ریخت. اردشیر اول تالار صد ستون را به اتمام رساند. و در آخر اردشیر سوم ساختمان دیگری را در پارسه آغاز کرد که به دلیل سقوط سلسله هخامنشیان برای همیشه ناتمام ماند.
این ساختمانها بر روی پایه هایی ساخته شــده اند که قسمتـی از آنها صخره های عظیم و یکپارچه بودند و یا آنها را در کوه تراشیده اند.
معماری تخت جمشید، هنری است امتزاجی که از سبک معماری های بابل و آشور و مصر و شهرهای یونانی آسیای صغیر و قوم اورارتو اقتباس شده و با هنر نمایی و ابتکار روح ایرانی نوع مستقلی را از معماری پدید آورده است. هخامنشیان توانستند با ساختن این ابنیه عظیم عظمت شاهنشاهی بزرگ خود را به جهانیان نشان دهند.
مصالح به کار رفته در بنای پرسپولیس عبارت اند از : سنگ، خشت و گل، آجر، گچ، چوب، آهن، فلزات گرانبها (طلا – نقره – مس)، عاج، لاجورد، عقیق و… 
دیوارهای تخت جمشید در برخی جاها به ضخامت ۵/۵ متر بوده و قطعه سنگهای به کار رفته به وزن بیش از ۴۵ تن می‌رسیده است که صدها سال فراتر از زمان خود است.
با این اوصاف تخت جمشید تنها یک مجموعه ی مهندسی و معماری نیست، بلکه آینه ای است که در آن علم، فن، هنر واعتقادات ایرانیان کهن انعکاس یافته است. تخت جمشید یک مدرسه است، یک کتاب و یک روایتگر پیر.
با قطعیت می‌توان گفت که تخت جمشید اولین سازمان ملل واقعی دنیا بوده است.در اینجا به دوازده نوآوری شگرف در ساخت این بنای عظیم اشاره می‌کنیم :

1.در اواخر سال ۱۳۱۲ شمسی براثر خاکبرداری در گوشه شمال غربی صفه تخت جمشید قریب چهل هزار لوحه  گلی به شکل و قطع های مختلف بدست آمد.این الواح بعضی به زبان پارسی و بعضی به زبان ایلامی و اکثرا به خط ایلامی است. پس از خوانش معلوم شد که این الواح اسناد خرج ساختمان قصرهای تخت جمشید می باشد.با کشف این الواح شهرت نابجایی را که می گفتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با ظلم و جور و بیگاری گرفتن رعایا ساخته شده باطل گشت.
 بر اساس این گل نبشته ها که در حال حاضر اکثر آنها در آمریکا نگهداری می شوند، مشخص گردیده که در دوران فعالیت تخت جمشید به کارگران دستمزد پرداخت می شده است، حقوق زن و مرد برابر بوده، زنان می توانستند کار کنند و یا کار نیمه وقت اختیار نمایند، زنان از حق ارث برخوردار بودند، مادران از حقوق زایمان و کودکان از حمایت های اجتماعی بهره‌مند می‌گشتند.
این همه تامین اجتماعی که به قول خانم پروفسور کخ حتی امروزه در کشوری مانند آلمان هم بطور کامل انجام نمی شود، برای ۵۰۰ سال پیش از میلاد به معجزه می‌ماند. 
بدون شک این گل نبشته های اداری، سندی قطعی و بی چون و چرا از نظام اداری و اجتماعی دوران هخامنشان و به طور کل ایرانیان هستند.(1)

2.آپادانا یا تالار ستون دار، کاخی است که بیش از ده هزار متر مربع وسعت دارد و در زمان باستان دارای ۷۲ ستون بوده است. این کاخ به دلیل ارتفاع حدود ۲۰ متری ستون ها و فاصله غیر معمول آنها از یکدیگر، جزء شاهکارهای هنر معماری دوران باستان است و دیگر هرگز نظیرش ساخته نشد. وزن هریک از ستون ها ۹۰ تن بوده و بر فراز آنها سر ستون های گاو دو سر و یا شیر دو سر که هر کدام بیش از ۱.۵ تن وزن داشت قرار می گرفت.
آپادانا دارای دو جفت پلکان دو طرفی در سمت شمال و شرق است که طول هر یک از دیواره های آن ۸۱ متر است. بر روی این دیواره های سنگی، صفی از سربازان، بزرگان کشوری و ۲۳ قوم هدیه آور از ایران بزرگ را حک کرده اند. در مرکز این پلکان ها نقشی از پادشاه قرار داشته که در یک دست عصایی به نشانه پادشاهی دارد و در دست دیگر گل نیلوفری را به نشانه صلح و دوستی تقدیم هدیه آوران می نماید.

3.یکی از شاهکارهای مهندسیِ سازه تخت جمشید ضد زلزله بودن کل مجموعه در طی 23 قرن بوده است.
برای طراحی و محاسبه ی فوق پیشرفته این سازه از روشهای بدیعی برای اولین بار در تاریخ استفاده شد.
همچون ستونهای کاخ صد ستون که در نگاه اول یکپارچه به نظر می‌رسند اما در حقیقت تکه‌تکه هستند و روی هم سوار شده‌اند. راز پایداری آن‌ها در مقابل زلزله در محل اتصال این تکه‌ها نهفته است، جایی که دو تکه ستون به وسیله سرب مذاب به هم متصل شده‌اند. این سرب علاوه بر محکم کردن اتصال دو تکه ستون، نقش مهمی برای مقاومت سازه در مقابل زمین لرزه داشته‌است. سرب فلزی چکش خوار و نرم است که هنگام بروز زمین لرزه از خودش واکنش نشان داده و خرد نمی‌شود، این همان نقشی است که در ساختمان‌های امروزی و مدرن بر عهده فنر لای ستون‌ها گذاشته می‌شود.
همچنین نکته پیشرفته دیگر برهم نهادن پایه ستون، قلمه ستون، گل ستون، سر ستون و یا جرزهای درگاه ها بدون استفاده از هیچ نوع ملاتی است و تنها با روش خاصی دو سطح تحتانی و فوقانی سنگ را پاک تراش می کردند. این روش باعث می گردید تا ستون و درگاه ها در مقابل نیروی زلزله پایداری کنند.امروزه از این روش به دلیل پیچیده بودن تنها در بزرگترین و فنی ترین ساختمانهای جهان استفاده میشود.(2)

4.دیگر شاهکار بزرگ مجوعه تخت جمشید که معمولا دیده نمی شود، آبراهه های زیرزمینی آن است که بیش از ۲ کیلومتر درازا دارند. هخامنشیان در برخی از قسمت ها صخره را تا ۹ متر تراش داده و پائین رفته اند و در بخش هایی نیز با افزودن سنگ های غول پیکر توانسته اند به شیب مورد نظر دست یابند. آنان با روش های خاص و مهندسی خود تدابیری اندیشیده بودند که آب بدون گل و لای از کانال خارج گردد.(برای اولین بار به این سطح از تکامل در تاریخ)

5. استفاده از عدد پی در ساخت ستون ها و مخروطهای تخت جمشید؛
دکترعبدالعظیم شاه كرمی عضو هئیت علمی و استاد رشته عمران دانشگاه امیرکبیر و مسئول بررسی های مهندسی در مجموعه تخت جمشید در این باره می‌گوید: بررسی های كارشناسی كه روی سازه های تخت جمشید به ویژه روی ستون ها و اشكال مخروطی انجام گرفته نشان می دهد كه هخامنشیان دو هزار و پانصدسال پیش از دانشمندان ریاضی دان استفاده می‌کردند كه به خوبی با ریاضیات محض و مهندسی آشنا بودند. دقت و ظرافت در ساخت ستون های دایره ای تخت جمشید نشان می دهد كه مهندسان این سازه عدد پی را تا چندین رقم اعشار محاسبه كرده بودند. مهندسان هخامنشی ابتدا مقاطع دایره ای را به چندین بخش مساوی تقسیم می كردند. سپس در داخل هر قسمت تقسیم شده، هلالی معكوس را رسم می كردند. این كار آنها را قادر می ساخت كه مقاطع بسیار دقیق ستون های دایره ای را به دست بیاورند. محاسبات اخیر، مهندسان سازه تخت جمشید را در محاسبه ارتفاع ستون ها، نحوه ساخت آنها،‌ فشاری كه باید ستون ها تحمل كنند و توزیع تنش در مقاطع ستونها یاری می كرد. این مهندسان برای به دست آوردن مقاطع دقیق ستون ها مجبور بودند عدد پی را تا چند رقم اعشار محاسبه كنند که انجام گرفته است.(3)

6.تمام تندیس ها و نقوش حجاری شده در تخت جمشید مزین به رنگ های ملون بوده و از زیبایی می‌درخشیده‌اند. برای نمونه می توان به نقش داریوش هخامنشی در کاخ تچر اشاره کرد. تاج وی از طلا، ریشش از سنگ لاجورد، دستبند و گوشواره ها از سنگ های قیمتی بودند ولی امروز فقط سوراخ های محل نصب، بر نقش باقی مانده اند اما هنوز در حاشیه لباس داریوش می توان آثار نقوش بسیار ریزی را یافت که با رنگ های زیبا برجسته می شده اند.

7.دیگر شگفتی بنای تخت جمشید معادن سنگ مربوط به مجموعه است. مهندسان و معدنکاران می توانستند با ابزارهای ساده خود سنگ هایی حتی به وزن ۲۵۰ تن را از معدن استخراج و سالم به پائین کوه منتقل و پس از ایجاد طرح اولیه آنرا به تخت جمشید انتقال دهند.
آنطور که کاملا مشخص است بزرگی و یا کوچکی سنگ برای سنگ تراشان ماهر هخامنشی تفاوتی نداشته است. آنان عطردان و گلدان هایی تراشیده اند که قطر دهانه آنها بسیار کمتر از قطر داخلی بدنه است و این گویای آنست که می توانستند سنگ را به صورت دورانی به گردش درآورده و با ابزار های خاص داخل آنرا تراش دهند.

8.در تخت جمشید بیش از ۳۰۰۰ نقش برجسته و تندیس وجود دارد که بسیاری از آنها الهام گرفته از هنر میان رودان و آشور است اما حتی یک مورد یافت نمی شود که به صحنه جنگ، صف اسیران، از بین بردن دشمنان و یا قدرت نمایی پادشاه پرداخته شده باشد بلکه همواره به اتحاد و دوستی اقوام اشاره دارند.

9.بر اساس متون تاریخی و کتیبه های موجود، در پیرامون تخت جمشید شهری به نام پارسه وجود داشته که هزاران نفر در آن زندگی می کردند. امروز نشانه های کمی از شهر پارسه بر سطح دشت باقی مانده است ولی کاوش گران به دنبال آنند تا این شهر را از زیر خاک های کشاورزی بیرون آورند.
به نظر می رسد که انتخاب کوه مهر یا رحمت برای ساخت بنای تخت جمشید، به دلیل تقدس آن بوده است. از جمله نشانه های تقدس می توان به تدفین های بسیار متنوع از ادوار گوناگون در دامنه این کوه اشاره کرد که به شکل گورهای مخروطی لاشه سنگی، گورهای حفر شده در سنگ های مکعبی و یا حفره های محل نگهداری استخوان خود نمایی می کنند.(4)

10.متاسفانه امروز هیچ اثری از سقف چوبی کاخ های تخت جمشید که از آن به عنوان یکی از شاهکارهای هندسی باستان میتوان نام برد برجای نمانده است اما خوشبختانه پژوهشگران به درستی دریافتند که نقش حجاری شده بر سینه آرامگاه های پادشاهان هخامنشی، در واقع همان نقش کاخ داریوش است و بدین ترتیب موفق شدند بر اساس آن، سقف بخشی از کاخ ملکه را که امروز به موزه تخت جمشید تبدیل شده بازسازی نمایند.

11.قطعا از همان آغاز برپا کردن تخت جمشید، یکی از دغدغه های مهم معماران، حفاظت مجموعه در مقابل عوامل طبیعی و به ویژه بارش باران بوده است. ناودان های آجری و قیر اندود، ناودان های تنبوشه ای، ناودان های پرشی، کانال های روباز و چاه سنگی از جمله تدابیری هستند که مجموعه را از گزند سیلاب ها محفوظ می کردند.
همچنین روش های مرمت و نگهداری از بناهای تخت جمشید در دوران باستان، به نوبه خود بسیار شگفت انگیز است. از آنجا که هیچگاه ساخت و ساز تخت جمشید به پایان نرسید می توان نتیجه گرفت که همواره بناها و نقوش آن می توانستند در اثر کوچک ترین ضربه ای دچار آسیب گردند ولی مهندسین پارسه با پیش بینی های بسیار ماهرانه خود از این احتمالات جلو گیری و با ابتکارات خاصی به ترمیم قطعه سنگ آسیب دیده پرداخته اند.

12.دیگر شگفتی تخت جمشید که هم وجه تاریخی دارد و هم سیاسی پیام رسانی آن برای آیندگان است. داریوش هخامنشی فرمان داد تا ۴ لوح زرین را به همراه ۴ لوح سیمین و تعدادی سکه در زیر پی چهار گوشه آپادانا قرار دهند تا بدین شکل بتواند پیامش را شاید در ۲۵۰۰ سال بعد به گوش ما و آیندگان برساند. همچنین وی در بخشی از چهار کتیبه حک شده بر دیوار جنوبی تخت جمشید چنین می گوید:
«چنان باد که مرا اهورامزدا دوره شاهی پشتیبانی دهد و این سرزمین را از سپاه دشمن، از بدسالی(خشکسالی) و از دروغ بپاید. این را من از اهورا مزدا با ایزدان خاندان شاهی به نماز خواستارم، باشد که اهورامزدا و ایزدان خاندان شاهی این خواهشم را برآورند.»(5)

پایان


_____________________________________

______________________________________
Sources & References :
(1). in Camb. Hist. Iran II, pp. 588-609; first published separately as The Cambridge History of Iran: The Evidence of The Persepolis Tablets, Cambridge, 1971; “Restorations in Rm. 2, 588,” AJSLL 53, 1936, pp. 45-46
&
http://library.tebyan.net/fa/Viewer/Text/91511/1%0A%0A%0A
گل نبشته های باروی تخت جمشید,چاپ 1387-عبدالمجید ارفعی
(2).مجله دانستنیها,دوره جدید,چاپ شهریور 1389,ش 11
(3). http://www.riyazi.ir/112.php
(4).شهر پارسه و مقام آن در تاریخ هخامنشی,چاپ 1384-علیرضا شاهپور شهبازی 
(5).تاریخ مردم ایران؛ایران قبل از اسلام,چاپ 1343-دکتر عبدالحسین زرین کوب
نوع مطلب : کوروش کبیر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 6 تیر 1398 05:51 ب.ظ
thanks to my father who shared with me concerning this website this website is truly amazing
سه شنبه 21 خرداد 1398 05:19 ب.ظ

Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a weblog website? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast offered brilliant clear concept
جمعه 17 آذر 1396 10:13 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts about تخت. Regards
دوشنبه 30 مرداد 1396 09:08 ق.ظ
You're so interesting! I don't think I have read something like that before.
So good to discover somebody with some unique thoughts on this topic.
Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that
is needed on the internet, someone with a little originality!
سه شنبه 17 مرداد 1396 05:47 ق.ظ
Hello, Neat post. There's an issue along with your site in web explorer,
could test this? IE nonetheless is the market leader and a big section of folks will
pass over your wonderful writing due to this problem.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:32 ق.ظ
Hello friends, its wonderful post regarding teachingand entirely explained, keep it up all the time.
دوشنبه 21 فروردین 1396 04:59 ب.ظ
My family members always say that I am killing my time here at net, but I know I am getting knowledge all
the time by reading thes pleasant posts.
شنبه 19 فروردین 1396 09:01 ب.ظ
Wonderful site you have here but I was wondering if you knew of
any discussion boards that cover the same topics discussed
here? I'd really like to be a part of online community where
I can get suggestions from other knowledgeable people
that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
Appreciate it!
سه شنبه 3 شهریور 1394 05:24 ب.ظ
با سلام

دانلود و فروش آرشیو کامل فیلم های جکی چان در وبلاگ ما

بهترین فیلم های کمدی-رزمی در دنیا

دوبله به فارسی - کیفیت عالی

تخفیف زیاد برای خرید آرشیو کامل

برای مشاهده عناوین و یا خرید ، به وبلاگ ما بیایید

موفق باشید
دوشنبه 2 شهریور 1394 11:40 ب.ظ

www.atiekar.irدوست من ! سلام

دانستن حق تمامی انسان هاست

همان طور که یک کتاب دوست واقعی است .
یک سایت خوب و پر محتوا نیز دوست واقعی به شمار می رود .

با ما همراه باشید با تازه ترین اخبار استخدام ، کار ، اقتصاد و دانستنی ها برای بانوان گرامی نیز با مباحث مدیریت خانه به روز هستیم !

ما بهترین ها را برای شما برگزیده ایم .

چون شما لایق بهترین ها هستید .

آدرس ما : پایگاه خبری آتیه کار http://atiekar.ir

www.atiekar.ir

*********************
این پیام توسط سیستم ارسال اتوماتیک دیدگاه و نظر سایت آی الکسا ارسال شده است
www.iAlexa.ir
جمعه 30 مرداد 1394 09:22 ب.ظ
سلام عزیزم

وبلاگ خیلی قشنگی داری
آیا دوست داری وبلاگت را به هزاران كاربر اینترنت معرفی كنی؟

همین امروز لینك خودت رو به صورت رایگان ثبت کن تا 1000 بازدیدکننده رایگان فقط تا آخر سال دریافت کنی و رتبه خودت رو افزایش بدی
جمعه 23 مرداد 1394 10:53 ب.ظ
سلام دوست عزیز! خوبی؟!!

مطالب وبلاگت خیلی زیبا و مفیده!

ولی چرا ازش کسب درآمد نمیکنی؟؟!

کافیه توی ((سیستم کسب در آمد پی پاپ)) ثبت نام کنی.

بعد وبلاگت رو در قسمت سایت ها ثبت میکنی.

بعد کد رو در قالب وبلاگت قرار میدی.

بعد به ازای هر بازدیدکننده که در وبلاگت کلیک کنه 45 ریال به حسابت اضافه میشه.

تسویه حساب ها به طور منظم و روزانه انجام میشه.

کافیه که امتحان کنی!

مطمئنم خوشت میاد و راضی خواهی بود!

منتظرت هستم!
جمعه 23 مرداد 1394 10:03 ق.ظ
با ساخت وبلاگ در سیستم لاین بلاگ روزانه بیش از هزاران نفر بازدید داشته باشید.....
فقط کافیست مطالب خود را در لاین بلاگ نیز انتشار دهید

پس همین حالا وبلاگت رو روی لاین بلاگ بساز
www.lineblog.ir

دوستان زیادی توی لاین بلاگ وبلاگ دارن
تو هم به جمع اونا بپیوند
جمعه 23 مرداد 1394 10:00 ق.ظ
تبادل لینک میکنی؟
پنجشنبه 22 مرداد 1394 10:05 ب.ظ
سلام
من یه برنامه ساختم برای آندروید
که اسمش هست (آموزش ساخت بنر)
شما با دانلود و مطالعه این نرم افزار به راحتی تمام می توانید یک بنر ساز شوید
و برای کالا یا وبلاگ یا وب سایت خودتون می تونید اونجور که دوست دارید بنر بسازید

پس حتما دانلود کنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
...
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
کسب درآمد
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic